Mikołaj Gruszczyński i podróże

Apartament

Wczasy z wodą kangen
(z aktywnym wodorem)

www.woda-kangen.com

Prelekcje


W związku z moją pasją globtrotera oraz zawodem pilota wycieczek, podróżuję po wielu zakątkach świata. Wracając, opowiadam z przyjemnością o kulturach tam poznanych, odwiedzonych miejscach i ludziach, których spotkałem na swej drodze. Świat jest wielką ciekawą zagadką. Wiele jest do zobaczenia... Tymczasem służę swoimi przeźroczami, wrażeniami i relacją z podróży w oparciu o mapę.


Mikołaj Gruszczyński




Z inicjatywy Edyty Kuźniewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 94 w Warszawie zostałem zaproszony do współorganizowania projektu pt.: „Wszyscy jesteśmy spokrewnieni”. Przygotowania do zajęć z dziećmi ze szkoły były dla mnie nowym i ciekawym wyzwaniem. Projekt miał na celu przybliżyć uczniom realia panujące w peruwiańskiej szkole (m.in. na przykładzie polskiego ośrodka Salezjanów w miejscowości Calca w dolinie Inków) oraz przedstawić najważniejsze elementy dziedzictwa kulturowego Inków, a przy okazji pokazać w jaki sposób można podróżować. Realizacja oraz finisaż projektu przypadał na 23-25 maja. Na tą okoliczność dzieci z klasy IVc przygotowały przedstawienie pokazujące „Moment odkrycia Ameryki przez Kolumba” oraz oprawiły kilka moich zdjęć z podróży, które zostały wywieszone w szkole.

Realizacja oraz finisaż projektu przypadł na 23-25 maja. Za sprawą zbiegu okoliczności kilka dni wcześniej prowadząc grupę turystów po Peru, miałem możliwość odwiedzić szkoły miejscowości Calca oraz ośrodek Salezjanów prowadzony przez polaka. Spotkałem się z dziećmi, które pochodzą z odległych biednych wiosek a zamieszkujące ośrodek. Przeprowadziłem wywiad z nauczycielami oraz miałem możliwość zobaczyć uczniów podczas zwykłego dnia nauki pracujących w odmiennych dla nas warunkach. Całą relację z wizyty opowiadając przedstawiłem na zdjęciach 25 maja w Warszawie.


Rok 1979 (podróż Jerzego Gruszczyńskiego na Kubę) jak i 2012 (moja podroż na wyspę) dla Kubańczyków bez znaczenia… „Czas zatrzymał się tutaj, a przyroda zadbała o to, aby odgrodzić mieszkańców od świata”. Piękna wyspa, która potrafić oczarować każdego, swym pięknem, kulturą a przede wszystkim potrafić zaszokować kontrastami… Ma coś w sobie magicznego co sprawia że chce się tam wrócić. 20 kwietnia relacja ojca i syna z podróży na Kubę: „Kuba wczoraj i dziś.”


Co sprawia że każde podróże nawet w te same miejsca, różnią się od siebie? Co sprawia, że relacje z tych samych świątyń, gór, zjawisk natury są tak przeróżne? Tą właśnie odmienność tworzy podróżnik, jego zaangażowanie, ciekawość, towarzysze podróży, sposób podróżowania, pory roku...

Opowiadając o przebytych krainach i ludziach tam poznanych, za każdym razem można nawiązywać do innych wspomnień, które widzimy w nowym świetle wrażeń i ewolucji naszej percepcji i doświadczenia. Wyciąga się pominięte kiedyś przeźrocza, przytacza się nowe przemyślenia w kontekście kultur i cywilizacji, a rozwój wrażliwości duszy pozwala dostrzec „ukryte piękno" w krajobrazie i ludziach na swej drodze spotkanych.

Mam przyjemność zaprosić Państwa na nowy cykl spotkań pt. Wieczór z podróżami, który odbędzie się 24 kwietnia w Krakowie - Bistro La Passion du Vin (Galeria Krakowska ul. Pawia 5)


Państwa Ameryki Łacińskiej od Meksyku po Ziemię Ognistą zamieszkiwane są przez przedstawicieli rozmaitych ras. Wieloetniczne państwa po kilkuset latach mają głównie europejski rodowód. W wielu krajach takich jak Meksyk, Salwador i Chile można spotkać wielu Metysów (potomków ludności tubylczej). W Kostaryce natomiast ponad 80% stanowi ludność biała. Z kolei Antyle zasiedlone zostały przez ludność czarną (przybyłą z Afryki). O ludności rdzennej możemy mówić jedynie w nielicznych krajach.

Autochtoniczni mieszkańcy Ameryki, którzy podtrzymują tradycję, obyczaje oraz w zwyczajowy charakterystyczny sposób ubierają się, jedzą i posługują się tradycyjnymi językami żyją m.in. w Gwatemali, Ekwadorze, Peru i Boliwia.

O ludności najbardziej etnicznych krajów Ameryki Łacińskiej będę opowiadał 19 kwietnia w Klubie Ptasiek (ul. Dajwór 3, Kraków). Klub Podróżników „Atlantyda” zaprasza.


W ramch zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia (2009 r.) i przede wszystkim dla pobudzenia wyobraźni w grudniowe po południe został zorganizowany pokaz zdjęć z Ameryki Środkowej.

Prelekcja pt. „Ameryka Środkowa” z cyklu wieczorów podróżniczych pt. „Podróże Małe i Duże” odbyła się w galerii CHOCHLIK przy ul. Sienkiewicza, u Zuzanny Frys oraz Magdy Rząsy (dawna galeria Henryka Burzca).

Tematyka spotkania obejmowała trzy kraje: Panamę ze słynnym i unikatowym na skale światową kanałem panamskim, bogatą we florę i faunę Kostarykę oraz jak największy i zarazem najbiedniejszy kraj Ameryki Środkowej - Nikaragua.

Zdjęcia oraz kraje zaprezentowane w mikołajkowy wieczór to dopiero część relacji z podróży. W planach autora jest przedstawienie kolejnych krajów Ameryki Środkowej kierując się na południe przez Salwador, Gwatemale, Belize na Jukatan do „krainy Majów”.




W styczniu 2009 krakowskie Stowarzyszenie Antropologiczne „Archipelagi Kultury” zaprosiło mnie, bym opowiedział o swoich podróżach do Ameryki Południowej.

Prelekcja pt. „Tajemnice Andów” z cyklu wieczorów podróżniczych miała miejsce w Klubokawiarni Łubu Dubu, przy ul. Wielopole w dniu 20 stycznia 2009.

Należy wspomnieć, iż celami Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury”, jest między innymi poszerzanie i pogłębianie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej antropologii kulturowej i społecznej oraz stwarzanie płaszczyzny dla rozwoju młodych naukowców.

Również o „Tajemnicach Andów”, a także o moich podróżach do Ekwadoru, Peru Boliwii i Chile opowiadałem w trakcie spotkań w zakopiańskiej galerii CHOCHLIK przy ul. Sienkiewicza, u Zuzanny Frys oraz Magdy Rząsy (dawna galeria Henryka Burzca).


Podczas wyświetlania przeźroczy w trakcie prelekcji na zaproszenie Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury” w Krakowie.

Plakaty z prelekcji w zakopiańskim klubie CHOCHLIK, z kwietnia 2008 oraz z lutego 2009.


• mail@miktravel.com •
© 2009-2012; Copyright by miktravel.com - M. & J. Gruszczyńscy