Apartament w Zakopanem - Mikołaj Gruszczyński

Widoki na góry z miasta (Czerwone Wierchy):


Kasprowy Wierch:


oraz Giewont - jakby zawieszony nad miastem


domy...


Zabytkowa chałupa przy ulicy Kościeliskiej


Willa „Cicha”


Willa „Koliba”

Kościoły...


Świętej Rodziny


Świętego Krzyża


Przycmentarna kaplica i cmentarz na Pęksowym BrzyzkuKrokiew, skocznia z widokiem
na zeskok i na Zakopane.
Karczma Biały Potok

Zwiedzanie Zakopanego

Jako mieszkaniec Zakopanego chciałbym Państwa zabrać w nietypową podróż. Pokazać moje rodzinne miasto jako pilot wycieczek, ale również jako mieszkaniec i zwolennik tego kameralnego miejsca. Mimo iż Podhale w sezonie tętni życiem turystycznym, odwiedzane przez wielu turystów, jest pełne tajemnic i zakamarków, co zmienia komercyjny obraz regionu. Zaskakuje samych mieszkańców, a dzięki niepowtarzalnym górom i przyrodzie sprawia wrażenia miasta z bajki do którego chce się wracać.

Zakopane usytuowane pod Tatrami, od 1886 roku głównie jako uzdrowisko, z czasem jako ośrodek wczasowy, turystyczny i narciarski jest jedną z większych atrakcji turystycznych Polski. Zarówno jako zimowa stolica Polski, jak i miejsce wielu imprez kulturalnych (takich jak Festiwal Folkloru Ziem Górskich czy „Wiosna Jazzowa”) przyciąga polskich turystów jak i gości z zagranicy.

Swą popularność zawdzięcza m.in. niepowtarzalnej bliskość natury i gór w połączeniu z dziedzictwem regionalnym oraz folklorem. Zakopane można zwiedzać na wiele sposobów. Proponuję skupić się na "odkrywaniu" istoty regionu poprzez poznawanie historii Podtatrza, podziwianie zabytków kultury, poznawanie rdzennych mieszkańców (górali), jak również bardzo ważne dla genezy tego kurortu obcowanie z naturalnym dziedzictwem narodowym jakim są Tatry i okolice. Program wycieczki dopasuję indywidualnie według Państwa potrzeb.

Chciałbym pokazać Państwu kilka pięknych miejsc z widokiem na góry, o których niekoniecznie piszą w przewodnikach. Dotrzeć do kilku ciekawych przykładów architektury w stylu zakopiańskim, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz, a które niekoniecznie stoją przy głównej drodze i oblegane są przez masy turystów. Przykładem może być willa „Pod Jedlami” w stylu witkiewiczowskim na zdjęciu poniżej.

Zainteresowanych historią Zakopanego, dziedzictwem Podtatrza i Tatr, ku zwiększeniu wiedzy ogólnej zapraszam do zwiedzenia muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego. Polecam również bardziej ukierunkowane muzea, poświęcone konkretnym sławnym postaciom. Mowa tu m.in. o muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” (zdjęcie poniżej), muzeum Kornela Makuszyńskiego czy Jana Kasprowicza. Z kolei by spotkać się z wnętrzami zakopiańskich domów zaprowadzę Państwa do willi „Koliba”, ale również mam w zanadrzu do pokazania miejsca nie otwarte dla przeciętnych turystów.

Od niepamiętnych lat Zakopane było odwiedzane i zasiedlane przez liczne rzesze artystów, w związku z tym istnieje znaczna ilość galerii do zwiedzania, m.in. Władysława Hasiora, Antoniego Rząsy, jak i Galerii moich rodziców Gruszczyńskich, od której możemy zacząć naszą wędrówkę.

Również dotrzemy do bardziej obleganych miejsc, z racji na ich sławę. Przykładami takimi będą na pewno najstarszy kościół w Zakopanem tak zwany „stary kościółek” przy ulicy Kościeliskiej (zdjęcie poniżej) wraz ze sławnym cmentarzem zasłużonych na „Pęksowym Brzysku”, gdzie spoczywa wiele znanych osobistości Polski. Przechodząc spacerkiem przez ulicę Kościeliską, przy której skupiona jest duża ilość zabytkowych chałup góralskich przeszło z przed 100 lat, dotrzemy do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które zostało wybudowane w 1992 roku jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II.

Budownictwo drewniane tego regionu można podziwiać nieokreślony czas. Usytuowane nieraz w zaciszu natury, wpisane w piękne widoki na Tatry czekają na Państwa. Kolejnym godnym polecenia miejscem jest Wielka Krokiew, na której w roku 2002 Adam Małysz ustalił rekord skoczni 136,5 m. By zobaczyć najistotniejsze elementy dziedzictwa kulturowego i dowiedzieć się więcej, jak również w pełni skorzystać z pobytu na Podhalu polecam się jako pilot.

Wielka Krokiew w trakcie trwania letnich zawodów...


Wieczorem natomiast, według życzeń, proponowane jest zwiedzanie Zakopanego „by night”, po karczmach i klubach, wzdłuż głównego zakopiańskiego deptaka ul. Krupówki. Bardziej ambitnie proponuje wyjście do tradycyjnej karczmy góralskiej, nieodbiegającej od tradycji, a poprzez swe położenie z dala od komercyjnego centrum sprasza do siebie ludzi kultury i sztuki. Słynie z niepowtarzalnej atmosfery i wytwornej kuchni, tutaj można spróbować lokalnych przysmaków, smażonego oscypka z żurawiną czy placków „moskoli”. Istnieje również kolejna alternatywa wieczoru: zorganizowanie ogniska.

Serdecznie zapraszam.


• mail@miktravel.com •
© 2009-2012; Copyright by miktravel.com - M. & J. Gruszczyńscy